Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu)

Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu)

Erkeklerde sertleşme problemi (iktidarsızlık) özellikle diabet, hipertansiyon, damar sertliği gibi problemlere bağlı olarak gelişir. Sertleşme problemi (ereksiyon sorunları) için uygulanan son basamak tedavi yöntemi ‘Penil Protez’ ameliyatı olarak bilinen halk arasındaki tabiri ile ‘mutluluk çubuğu’ takılmasıdır.

Penis protezi nedir?

Penis protezi (mutluluk çubuğu) penisin içinde bulunan boruların (kavernöz cisimler) içine sertleşmeyi sağlayacak protezlerin yerleştirilme işlemidir.Eğer erkekte olan iktidarsızlık yani sertleşme sorunu uygulanan ilaç tedavilerine ve cinsel terapilere cevap vermiyorsa en son basamak ve en başarılı olan yöntem ‘penis protezi’ ameliyatlarıdır.

Penis protezleri cinsel hazzı etkiler mi?

Kişinin boşalmasını, cinsel hazzını veya çocuk sahibi olmasını asla etkilemez.

Kaç çeşit mutluluk çubuğu (penis protez çeşidi) vardır?

3 çeşit penis protezleri vardır:

Tek parçalı yani bükülebilir protezler

İki parçalı penis protezleri

Üç parçalı şişirilebilir protezler

 

İki ve üç parçalı protezler insan anatomi ve fizyolojisine daha uygun olup, ameliyat sonrası dönemde hasta memnuniyeti daha fazla olmaktadır, özellikle 3 parçalı protezler de peniste uzama ve genişlemeye sebep olduğundan dolayı daha çok tercih edilmektedir. Bu protezler cinsel ilişkiye girileceği zaman hasta tarafından basit bir işlem ile aktif hale gelip, ilişki sonrası önceki formunu alabilmektedir.

 

Penis protezi yerleştirilmesi %90′a varan hasta memnuniyeti oranlarıyla sonuçlanmıştır

Penis protezi (mutluluk çubuğu) takılması operasyonunda en iyi sonucu alabilmek için her cerrahi girişimde olduğu gibi hekim tecrübesi son derece önemlidir.

 

Kliniğimiz de yapılan ameliyatlar ortalama 1,5 – 2 saat sürmekte. Ameliyat yeri ve protez dışarıdan çıplak gözle fark edilememekte. Hasta ameliyattan ortalama 2 gün sonra taburcu olup, normal yaşantısına sorunsuz devam etmektedir.

İdrar Yoluna İlaç Uygulaması

Bu tedavi yönteminde küçük plastik bir silindirin penis ucundan yerleştirilmesi vasıtasıyla idrar yoluna alprostadil uygulanır. Sertleşmeyi sağlayacak kadar aktif madde penis dokusuna ulaşır. Cinsel ilişkiden 10–15 dakika önce uygulanır ve %43 hastada başarı sağlar. İdrar yolunda geçici yanma hissine neden olabilir.

Psikolojik Danışma

Sertleşme sorunu yaşayanlar neden fiziksel olsa bile psikolojik olarak etkilenecektir. Psikolojik danışma sorunun ortaya çıkarılması ve çözüme kavuşması açısından önemli faydalar sağlar. Özellikle fiziksel nedenlerin nadiren gözüktüğü genç erkek hastalarda psikolojik danışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sonuç

Sertleşme konusunda yaşanılan her türlü sorunda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve mümkün olduğunca doğru ve ayrıntılı bilgi verilmelidir. Aslında bu rahatsızlığın çok yaygın olduğu ve utanılacak bir durum olmadığı bilinmelidir. Her yıl yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır ve her türlü sertleşme sorununun tedavisi mümkündür.

Tavsiye Edilen Yazılar