Skip to content

ESWT Tedavisi
(Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi)

ESWT Tedavisi (Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi)

ESWT Ürolojide son 10 yıldır Erektil disfonksiyon (Peniste sertleşme bozuklukları) tedavisinde kullanılmaktadır. Eswt tedavisi kalıcı ve yan etkisiz bir tedavidir.

 

2018 yılında Avrupa Üroloji Birliğinin Kılavuz kitaplarında ESWT 1.Basamak tedavi alternatifleri içerisinde yer almaktadır.

Doç.Dr. Mehmet İNCİ

ESWT Tedavisi Nasıl Etki Eder?

Kök hücrelerini harekete geçirerek yeni damar oluşumuna sebebiyet vermekte ve peniste kanlanmayı artırmaktadır.Böylece sertleşme sorunu tedavisinde kalıcı ve yan etkisiz yeni bir tedavi yaratmıştır.

Ereksiyon Bozukluğu Olan Her Hasta, Şok Dalga Tedavisi İçin Uygun mudur?

Hafif, orta, ya da şiddetli sertleşme sorunu yaşayan bütün hasta grupları için uygulanabilecek bir yöntemdir. En çok yararı, hafif ya da orta derece sertleşme sorunu olanlar sağlamaktadır.

ESWT Nasıl Uygulanır?

ESWT tedavisinin seanslarında uygulama süresi yaklaşık 15–20 dakikadır. İşlem tamamen ağrısız ve yan etkisizdir. 6-12 seans yapılmaktadır %90 ‘lara varan başarı sağlanmaktadır. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler.İşlem sonrası cinsel aktivitelerine devam edebilmektedirler.

ESWT Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

ESWT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hasta ayaktan tedavi olur; hızlı ve olumlu sonuç alınır. Hasta için bu tedavi yöntemi ulaşılır olmakla birlikte ekonomik bir tedavi yöntemidir. ESWT tedavisinin ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler. Anestezisiz, ilaçsız ve kısa sürede yüzde 80-90 oranında kalıcı iyileşme sağlanan günümüzde uygulanan en son teknolojik yöntemdir

Hasta Ne Zaman Etkisini Fark Eder ?

İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde iyileşmeler görülebilmekle birlikte 1 ay sonra iyileşme başlar. Ancak kalıcı iyileşme için yaklaşık 8-12 haftalık süre beklenilmelidir.

ESWT’nin Güvenilirliği

Eswt nin kalıcı hiçbir yan etkisi bugüne kadar rapor edilmemiştir.